Descriere - Uimiri, rostiri, pecetluiri
Reactionand cu rau la rau, nu reusim decat sa inmultim raul pe pamant. Putem iesi din acest cerc vicios doar daca cerem de la Dumnezeu puterea si stiinta Lui de a accepta durerea pe care ne-o produce raul, fara a rani si noi, dar si fara a tolera raul. Adica, e nevoie sa spunem ca e rau, ca ne doare, ca noi gandim altfel, dar fara sa jignim, fara sa ne certam sau sa ridicam tonul. Doar sa ne rugam in gand si sa binecuvantam sufletul ranit de rau si sa cerem de la Domnul mila pentru raul care ne raneste pe noi. Asa, incet, incet, vom invata un fel de a fi care ne va ajuta sa descoperim ca in lume nu e numai raul, ci si multa frumusete si bunatate, si astfel vom deveni lucratori ai Binelui Care vine de Sus!
Schimonahia Siluana Vlad