Da, ele sunt omilii si meditatii tinute in diferite contexte si locuri ale perioadei pascale, dar cartea este, in esenta ei, o meditatie la textul evanghelic, o lectio divina asezata in context liturgic. Prin urmare, as indrazni sa asez aceasta lucrare in randul comentariilor si meditatiilor contemporane la Sfanta Scriptura, care "cauta mai ales linistea inimii, acolo unde cuvantul poate cobori si rodi”.
Cartea da un "refresh” la ceea ce inseamna predica astazi, amintind, prin structura ei, de omiliile patristice de odinioara, mai ales cele ale unui mare orator si sfant al Bisericii, al carui nume il si poarta autorul volumului de fata, Sf. Ioan Gura de Aur (Hrisostom). Ideea de improspatare, de innoire, se regaseste intr-una din omiliile autorului la duminica a treia dupa Pasti (Prospetimea harului si refresh duhovnicesc), cand afirma ca "Hristos, prin invierea Sa, a innoit cu adevarat firea omeneasca, a dat un refresh fundamental la ceea ce inseamna relatia lui Dumnezeu cu omul si a omului cu Dumnezeu”.
Pr. conf. univ. dr. Cezar-Paul Harlaoanu